11 lipca, 2024

Układ napędowy jest jednym z najważniejszych systemów, bezpośrednio odpowiadającym za płynne poruszanie się samochodu dostawczego. Niestety, nawet najlepiej utrzymane busy i furgonetki z czasem staja się podatne na usterki wynikające z intensywnej eksploatacji napędu czy poddawania silnika dużym przeciążeniom. Poznaj najczęstsze rodzaje awarii, które mogą wystąpić w układzie napędowym Twojego dostawczaka i sprawdź, jakie mogą być ich przyczyny oraz objawy.

Usterki skrzyni biegów

Jednym z najczęstszych problemów związanych z układem napędowym w autach dostawczych jest awaria przekładni. Może to objawiać się trudnościami w przełączaniu biegów, szarpaniem podczas zmiany przełożenia, nadmiernym hałasem czy wyciekami oleju. Usterki skrzyni biegów mogą wynikać m.in. ze zużycia synchronizatorów, łożysk, sprzęgieł czy też innych elementów. W przypadku awarii, w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się naprawa lub wymiana całej przekładni. Biorąc pod uwagę koszty takiego przedsięwzięcia, warto zadbać, by sprowadzeniem odpowiednich elementów zajęła się renomowana hurtownia motoryzacyjna.

Uszkodzenia wału napędowego

Wał napędowy jest odpowiedzialny za przekazywanie mocy z mechanizmu różnicowego na koła pojazdu. W autach dostawczych z napędem na koła tylne jest on szczególnie narażony na obciążenia i drgania. Częste przyczyny uszkodzeń wału napędowego to wygięcia, pęknięcia lub zużycie łożysk. Objawy uszkodzonego wału napędowego to hałas podczas jazdy, wibracje lub trudności w poruszaniu się pojazdem. Jeśli stopień wyeksploatowania elementów nie jest nadmierny, skuteczną metodą naprawy usterki może być regeneracja uszkodzonych podzespołów.

Awaria mechanizmu różnicowego

Przekładnia napędu, czyli mechanizm różnicowy jest częścią układu napędowego odpowiedzialną za różnicowanie prędkości obrotowych kół napędowych podczas wykonywania skrętu. Najczęstsze problemy z tym elementem to wycieki oleju, zużycie zębatek czy uszkodzenia łożysk. Częstymi oznakami awarii przekładni napędu są m.in.:

  • trudności w skręcaniu pojazdem,
  • nadmierny hałas,
  • utrata mocy.

Uszkodzenia osi napędowej

Oś napędowa przenosi moment obrotowy z przekładni napędu na koła pojazdu. W autach dostawczych często podlegających intensywnej eksploatacji element ten poddawany jest wysokim obciążeniom. Uszkodzenia osi napędowej mogą wystąpić w wyniku wygięcia, pęknięcia lub zużycia łożysk. Objawy usterki to m.in. zwiększony poziom głośności, wibracje lub trudności w prowadzeniu się pojazdem.

Przeczytaj również  Jak wymienić żarówkę wstecznego Seat Altea

Sprawny układ napędowy to gwarancja bezpiecznej i płynnej jazdy!

Awarie napędu w autach dostawczych mogą przytrafić się w dowolnym momencie, negatywnie wpływając na wydajność i niezawodność pojazdu. Usterki skrzyni biegów, wału napędowego czy mechanizmu różnicowego to tylko najczęstsze problemy, z jakimi muszą mierzyć się właściciele busów czy furgonów. Markowe części do aut dostawczych oferowane przez hurtownię motoryzacyjną VanKing oraz naprawy wykonywane w renomowanych serwisach pozwalają minimalizować ryzyko awarii, oraz profesjonalnie i bezpiecznie usuwać ich skutki. Równie istotna jest szybka reakcja na podejrzane objawy, które należy jak najszybciej skonsultować z mechanikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *